Telewizja czechowice.tv

  • 8 listopada 2023
  • wyświetleń: 296

Jak działa destylator? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Artykuł sponsorowany:

Nie da się zrobić mocnego alkoholu bez odpowiedniego sprzętu do destylacji. Z takiej aparatury korzysta się nie tylko w dużych zakładach produkcyjnych, ale również w domu, choć oczywiście destylator na własny użytek jest mniejszy i prostszy w obsłudze. Na czym polega jego działanie i który model będzie najlepszy do domowej produkcji?

maliny


Destylator a rodzaj alkoholu



Na jednym destylatorze można robić różne trunki, trzeba jednak przed nowym nastawem dokładnie oczyścić aparaturę. Destylator umożliwia produkcję takich alkoholi jak winiaki, calvadosy, giny, czy wódki ziołowe. Rodzaj surowca do nastawu oraz wszelkie dodatki smakowe dobiera się indywidualnie, według własnych preferencji.

Destylator typu Pot-Still wykorzystuje proces destylacji prostej, dlatego służy do produkcji alkoholi smakowych, z wyrazistym aromatem i smakiem użytego surowca. Średnio jednak się nadaje do robienia czystego spirytusu - w gotowym produkcie zawsze czuć smak i zapach surowca, a moc sięga maksymalnie 90-92 procent. Jeśli chcemy się skoncentrować na produkcji czystego spirytusu o wysokiej mocy, potrzebna będzie kolumna rektyfikacyjna, dzięki której proces parowania-skraplania odbywa się kilkukrotnie, co pozwala uzyskać bardzo mocny alkohol wolny od wszelkich smaków i aromatów. Kolumnę można kupić legalnie, niemniej wytwarzanie alkoholu etylowego jest jeszcze objęte pewnymi restrykcjami.

Parametry i wydajność



Rodzaj destylatora dobieramy w zależności od wielkości planowanej produkcji. Do robienia większych ilości alkoholu przyda się wydajniejszy sprzęt, z tempem odbioru na poziomie min. 2 l/h. Taką szybkość destylacji zapewni rura destylatora o średnicy min. 50 mm; odpowiednio duży powinien być też kocioł. Sprzęt tylko do alkoholi smakowych może mieć wysokość 30-50 cm (to wysokość samej rury destylacyjnej) - ale do przerobu również nastawów cukrowych potrzebny będzie sprzęt wyższy, z rurą mającą co najmniej 70 cm.

Aparatura do destylacji - kupić czy robić samodzielnie?



Własnoręcznie wykonany sprzęt do destylacji jest zazwyczaj kiepskiej jakości, a to ma ogromne znaczenie dla efektu końcowego - wyprodukowany na chałupniczym destylatorze trunek będzie po prostu mniej smaczny, słabszy i pełen szkodliwych substancji. Odpowiedni model destylatora można znaleźć np. na https://dobrydestylator.pl/.

Wersja podstawowa zawiera wszystkie niezbędne do destylacji elementy, ale jest też opcja doboru dodatkowych akcesoriów, jak papuga z chłodniczką do sprawniejszej destylacji nastawów owocowych i zbożowych albo regulator mocy. Więcej informacji o działaniu i konfiguracji takiego sprzętu: dobrydestylator.pl/potstill-fi-54. Do zakupu destylatora nie trzeba mieć zezwolenia.

Facebook