Telewizja czechowice.tv

  • 16 lipca 2024
  • wyświetleń: 393

Jak długo jedzie się do Szwajcarii?

Materiał partnera:

Szwajcaria to jeden z krajów alpejskich, leżący w centralnej części Europy. Z Polski można się do niej dostać drogą powietrzną albo lądową, a ponieważ Szwajcaria też należy do strefy Schengen, podróż do tego państwa nie wymaga wizy i kontroli granicznej. Ile jednak czasu trzeba przeznaczyć na dojazd?

autobusy


Jak najszybciej dostać się do Szwajcarii?



Samolot z Polski do Szwajcarii leci ok. 2,5 h. Bezpośrednie połączenia są do Zurychu i Genewy. Lecąc do Zurychu należy najpierw dostać się do Warszawy, Krakowa albo Wrocławia, jak również doliczyć czas odprawy na lotnisku, więc łącznie taka podróż może zająć nawet 6-7 godz. Mimo wszystko to wciąż mniej niż jazda pociągiem albo samochodem, ale ta oszczędność czasu sporo kosztuje - bilety lotnicze są drogie, do tego nie zawsze udaje się je zarezerwować w pożądanym terminie.

Sieć kolejowa w Szwajcarii jest dobrze rozwinięta, a pociągi międzynarodowe kursują m.in. do Bazylei, Zurychu, Lozanny, Berna, Lucerny. Z Polski nie ma żadnego bezpośredniego połączenia, co trochę komplikuje podróż, bo trzeba się przesiadać co najmniej jeden raz. Pociągiem z północno-wschodniej Polski jedzie się do Szwajcarii ponad 20 godz., z Warszawy to ok. 15-16 godz., a z Krakowa albo Wrocławia da się dojechać w mniej niż 15 godz. Mając dużo bagażu będzie to dość uciążliwa podróż, dlatego na pociąg warto się zdecydować wtedy, gdy po drodze chcemy jeszcze odwiedzić np. Pragę albo Wiedeń.

Samochód czy bus?



Autem czas podróży się skraca, bo znikają z trasy stacje przesiadkowe. Nie zmienia to jednak faktu, że podróżnych wciąż czeka kilkanaście godzin jazdy, co dla jednego kierowcy będzie mocno obciążające. Ekstra busy do Szwajcarii docierają na miejsce w podobnym czasie, tyle że pojazdem kieruje ktoś inny, dlatego taka jazda będzie mniej męcząca, prócz tego zawodowi kierowcy już znają trasę, wiedzą zatem, jak uniknąć korków oraz innych problemów na drodze.

Przy wyborze busa znika też obowiązek wykupienia winiet - wybrane drogi w Czechach, Austrii i Szwajcarii są płatne, a jeśli kierowca nie uiści wymaganej opłaty, grożą mu wysokie kary.

Busy do Szwajcarii jeżdżą z każdego województwa i można nimi dojechać do dowolnego regionu Szwajcarii. Podróż door-to-door będzie najwygodniejsza, ponieważ trasę ustala się pod potrzeby klienta - bus odbiera pasażera z podanego adresu i dowozi dokładnie do wskazanego miejsca przeznaczenia. Jazda np. z województwa dolnośląskiego do okolic Zurycha zajmuje ok. 10 godz., z Podkarpacia ok. 15 godz., a z Mazowsza ok. 13-14 godz.

Facebook