Telewizja czechowice.tv
- 28 maja 2023
- wyświetleń: 3819
To był historyczny strajk. Dzięki niemu uratowano kopalnię Silesia
W piątek, 26 maja minęła 20. rocznica rozpoczęcia czynnej akcji protestacyjno-strajkowej, która uratowała kopalnię. Jak przypomina portal wnp.pl, 350 górników przez 9 dni na trzech poziomach wyraziło swoją wolę: nie dla likwidacji naszych miejsc pracy! 3 czerwca podpisano porozumienie, które było początkiem dalszej walki o kopalnię i jej załogę.
- Strajk prowadzony był w ekstremalnie trudnych warunkach, setki metrów pod ziemią w kopani metanowej, z dala od najbliższych - wspomina w rozmowie z portalem WNP.PL Grzegorz Babij, przewodniczący Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia, należącym obecnie do spółki Bumech.
- Strajk był ostatnim możliwym działaniem, które mogło powstrzymać plany ówczesnego rządu, zgodnie z którymi KWK Silesia miała podobnie, jak wiele innych kopalni, zostać na stałe zlikwidowana. Realia rynku pracy sprzed 20 lat, dziś są wręcz nie do wyobrażenia dla pokolenia dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków - przypomina związkowiec.
- Zjawisko bezrobocia tworzyło kolejne zjawiska społeczne, takie jak nędza i patologia. Do dziś jak na dłoni widać, które miejscowości ucierpiały najbardziej, a którym się udało. 20 lat temu głęboko pod ziemią te 350 osób swoją solidarną postawą zawróciło historię i nie pozwoliło na zrealizowanie najgorszego z możliwych scenariuszy - dodaje Babij.
- Przez 9 dni ważyły się losy naszej małej ojczyzny. Jeśli miałbym wskazać punkt zwrotny, byłaby to niedziela 1 czerwca 2003 roku, kiedy na terenie kopalnianej cechowni odbyła się uroczysta msza święta. Cała liturgia była transmitowana przez megafony pod ziemię - wspomina Grzegorz Babij.
Całość rozmowy redaktora Jerzego Dudały z Grzegorzem Babijem można znaleźć tutaj.
Warto dodać, że z inicjatywy NSZZ Solidarność przy PG Silesia, na cechowni zostały przedstawione materiały historyczne dotyczące wydarzeń sprzed 20 lat. - Wydarzeń, które doprowadziły kopalnię do dnia dzisiejszego. Gdyby nie te wydarzenia, dzisiaj nikt by już nie pamiętał, że w Czechowicach-Dziedzicach była kopalnia - podkreślają związkowcy.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Historyczne ciekawostki
Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj